piątek, 28 czerwca 2013

Jak zapewnić dziecku bezpieczne wakacje na wsi?



Pozostający bez opieki 3 - letni Bartuś, podczas prac polowych wpadł pod koła ciągnika, którym kierował wujek. Dziecko zginęło na miejscu

Jesteś Rodzicem, a na wakacje wyjedziesz z dziećmi do babci lub cioci na wieś? Jeśli tak, to przeczytaj ten tekst. Porozmawiaj o tym z dziećmi. Lektura i chwila zastanowienia pozwolą twojemu dziecku uniknąć wielu niebezpieczeństw, które zagrażają jego zdrowiu, a nawet życiu.
Jeśli dziecko marzy o tym, aby pomagać podczas prac polowych, pojeździć ciągnikiem, kosić trawę, zbierać grzyby czy jagody – przeczytaj koniecznie i  bezpiecznie spędźcie wakacje.

Co powinno wzbudzić szczególną uwagę ?

Studnia - dla wielu zupełnie nieznane urządzenie, w którym jest zazwyczaj woda. Może być głęboka,  nawet na kilkanaście metrów w głąb. Bywa czasem wyposażona w kołowrót, który pomaga czerpać wodę wiadrem. Jest szczególnie niebezpieczna, kiedy opadające swobodnie wiadro wprawia korbę w ruch wirujący. Powinna być  zabezpieczona solidnym przykryciem przed ciekawskim wzrokiem dzieci, a korba powinna być unieruchomiona dodatkową blokadą.
Gnojownik - zbiornik z gnojowicą (płynna mieszanina odchodów zwierząt gospodarskich i wody). Ciekawość dziecka może skończyć się utonięciem w  odkrytym zbiorniku z gnojowicą.
Glinianki – to naturalne, niezabezpieczone zbiorniki wodne w lasach lub na łąkach. Najczęściej mają grząskie i głębokie podłoże z gliny lub torfu. Bardzo niebezpieczne dla wszystkich kąpiących.
Rowy melioracyjne - to szczególna pokusa dla maluchów, które chętnie do nich wbiegają, bo wydaje się bezpieczny i płytki. Niestety, kryje niebezpieczne przedmioty: szkło i odpadki.
Oczka wodne - piękne, kolorowe, z pływającymi kaczkami i żabami są wielką pokusą dla malucha. Stanowią bardzo poważne zagrożenie. Nigdy nie pozwalamy dzieciom na zabawę w takim oczku bez obecności i dozoru osób dorosłych.

Polecam również zwrócić szczególną uwagę na pozostałe źródła zagrożeń. Są to:

Maszyny rolnicze 

Ciągniki - chwila nieuwagi i dziecko znajdzie się pod kołami maszyny. Korzystniej i bezpieczniej jeździć na rowerze, a ciągnik obejrzeć, kiedy nie pracuje.
Kombajny - potężne maszyny, które swoim wyglądem i działaniem wzbudzają zainteresowanie dzieci. Jeśli podczas prac polowych maluch znajdzie się w pobliżu, zastosujcie szczególną ostrożność.
Kosiarki -  koszenie trawy to miłe zajęcie. Młodsze  dzieci  chętnie towarzyszą przy tej czynności. Starsze mogą już pracować same, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna i we właściwej odzieży ochronnej.
Urządzenie elektryczne  -  pamiętajcie o tym, że maluchy są wszędobylskie  i chętnie dotykają nieznanych, a bardzo ciekawych przedmiotów, sprawdźcie ich stan bezpieczeństwa, zabezpieczcie lub usuńcie w bezpieczne miejsce. Wszystkie niepracujące urządzenia elektryczne powinny być bezwzględnie wyłączone z prądu.
Piły elektryczne i spalinowe -  jeśli musicie korzystać z tych urządzeń, to zabierzcie z tego miejsca  dzieci. Unikną uderzenia odłamkami drewna czy zranienia dłoni lub głowy.
Drabiny -  niezwykle przydatne w gospodarskie i bardzo interesujące dla dzieci. Wspinaczka może skończyć się groźnym upadkiem.

Jakie mogą być jeszcze inne zagrożenia?

Zwierzęta domowe
Dziecko jest ufne i ciekawe nieznanego świata i chętnie zaprzyjaźni się z wszystkimi zwierzętami, które spotka na wiejskim podwórku. Bądźcie czujni i razem  z dzieckiem  przywitajcie Gospodarzy wiejskiego podwórka. Z  łatwością rozeznacie te mniej przyjazne.
Wiejska droga -  nie  ufajcie nawet najbardziej bezludnej drodze i  nie pozostawiajcie dziecka bez opieki. Czasami pojazdy i zagrożenia  pojawiają się „z kosmosu”.
Las -  pachnący, pełen malin, jagód jest zaproszeniem dla każdego, ale pamiętajcie o odpowiednim ubraniu i obuwiu dla siebie i dzieci. Konieczne są kaloszki (żmije, ostre trawy, twarde konary) i nakrycia z długim rękawem. Unikniecie ukąszeń komarów, kleszczy i innych bzyczących mieszkańców lasu.
Owady, trzmiele, szerszenie, pszczoły - szczególnie niebezpieczne mogą być ukąszenia, jeśli dziecko jest uczulone na jad tych owadów. W odległych miejscowościach, z dala od szpitala, dobrze jest kupić przed wyjazdem zestaw przeciwwstrząsowy (po uzgodnieniu z lekarzem lub  farmaceutą). Dobrym i sprawdzonym ludowym sposobem jest posmarowanie miejsca ukąszenia sokiem z cebuli.
Kleszcze - po każdej kąpieli sprawdźcie dziecko, być może w zakamarkach ciała ukrył się malutki, ale bardzo niebezpieczny kleszcz. Jeśli zaopatrzycie się w specjalną pęsetę do usuwania tych intruzów, unikniecie wizyty u lekarza. Porady babci lub cioci o smarowaniu kleszcza  masłem należy zignorować.
Bezpańskie psy - niestety, stanowią plagę wiejskich pół i lasów i  mogą być bardzo groźne, szczególnie dla dzieci.
Porażenie słoneczne -  jeśli zdarzy się piękne i upalne lato to załóżcie nakrycie głowy, szczególnie małym  dzieciom. Pamiętajcie o podawaniu dużej ilości płynów, najlepiej wody. Nigdy nie podawajcie dziecku napoju w puszce. Najlepiej jej zawartość przelać do przezroczystego naczynia. Wiele owadów np. osy i pszczoły, zwabione aromatem napoju, potrafią wejść do puszki, gdzie są niewidoczne dla nas.

Wakacje to czas radości, wypoczynku, nowych doznań i poznawania ciekawego miejsca. Dzieci najbardziej kochają  wyjazdy po przygodę, gdzie bezpiecznie i swobodnie mogą uczestniczyć  we wszystkim, co nowe. Podczas  wspaniałej, pełnej śmiechu  zabawy, zapominają o przestrogach i nam dorosłym powierzają swoje bezpieczeństwo. Nie zawiedźmy ich. 

 Życzę pięknych i bezpiecznych wakacji. Niania  Dzidzia( z prawdziwej wsi).

niedziela, 2 czerwca 2013

Tańcowała igła z nitką, czyli wspólne szycie z dziećmi.




Czy szycie może być ciekawym zajęciem dla dzieci? Myślę, że ta trochę już zapomniana umiejętność,  której uczono w szkole na zpt (zajęcia praktyczno – techniczne) wraca do łask.  Znów chętnie sięgamy po igłę, szydełko, maszynę do szycia, żeby wyczarować piękne zabawki, poduszki,  przytulaki dla dzieci. Kreatywne działania z maluchami pobudzają wyobraźnię, dodają pewności siebie, uczą koncentracji,  sprawności  a samodzielnie  wykonane zabawki są bezcenne. Jeśli macie obawy, to zachęcam do zabawy, która nam dostarczyła wielu wrażeń. Bohaterami są Starszy Brat 7 lat  i Mała Dziewczynka 3,5.
Zaczęło się od historii kilkuletniej Przytulanki Kocyka, która z wielkiej miłości do przytulania miała wiele dziur i dziurek. Starszy Brat rozpaczał, że ukochana powiernica dziecięcych radości i smutków zostanie wyniesiona do Pudełka z przeszłością  i poprosił  o jej uratowanie. Cóż, szycie nie jest moją mocną stroną, ale postanowiłam zachęcić maluchy do tej zabawy. Inspiracją był wiersz  Tańcowała igła z nitką, Jana Brzechwy:
Tańcowała igła z nitką
Tańcowała igła z nitką,
Igła - pięknie, nitka - brzydko.
Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.
Igła naprzód - nitka za nią:
"Ach, jak cudnie tańczyć z panią!"
Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą - nitka biegiem.
Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem,
Sunie zwinna, zręczna, śmigła.
Nitka szepce: "Co za igła!"
Tak ze sobą tańcowały,
Aż uszyły fartuch cały!

Mała Dziewczynka była Igłą, Starszy Brat Nitką a ja produktem finalnym czyli Fartuchem. Wśród  pląsów i śmiechu  uszyliśmy wirtualny fartuch.  Bogatsi o nowe wyrazy: igła, nitka, naparstek, szycie, pętelka,  przygotowaliśmy miejsca do szycia. Dzieci już chciały szyć prawdziwie, ale zaczęliśmy od poznania kilku zasad bezpieczeństwa:
Szyjemy tylko pod opieką osoby dorosłej i w jej obecności. 
Używamy igieł specjalnie dostosowanych dla dzieci, bez ostrych zakończeń.
Podczas prezentowania różnych igieł dzieci delikatnie dotykały, oglądały i próbowały przekłuć papier, materiał, folię.
Stosujemy naparstki, które pozwolą uniknąć  bolesnych ukłuć.
Próbowaliśmy wykonać naparstki z plasteliny, papieru a nawet z łupinki orzecha. Najlepszy okazał się plastikowy, był lekki, delikatny i skuteczny.
Siedzimy w bezpiecznej odległości,  która zapewni swobodę ruchów podczas pracy. Dzieci same  ustaliły miejsca, „żeby było wygodnie”.
Nigdy nie biegamy podczas szycia, kiedy chcemy  wstać lub wyjść, igły zostawiamy na stoliku.  
Doskonała okazją do wypróbowania poznanych zasad było przygotowanie prezentu z okazji święta Mamy. Wyposażeni w niezbędne atrybuty początkującego krawca, zabraliśmy się do działania. Dzieci były tak zaangażowane, że nawet propozycja deseru nie oderwała ich od pracy. Efekty przedstawiam na zdjęciach:


 



Mama, która została obdarowana wykonanymi przez dzieci prezentami, nie kryła wzruszenia a dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła. Szycie z maluchami to prawdziwa przyjemność,  dużo radości i wiele nowych umiejętności.