Lipiec to wymarzony czas na urlop, bo przecież gorące lato, ciekawe miejsca, spotkania z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Oczywiście, wszystko możliwe, ale teraz pada i jest zimno. Mimo tego, mam w sercu pogodny nastrój, bo w moim domku jest ciepło i przytulnie. Drewno strzela w kominku, ogień daje spokój i siłę. Mam czas na różne przemyślenia, a najbliższa memu sercu jest wszechogarniająca potrzeba miłości, bo to wyposaża człowieka na całe życie. A dzieci rodzą się z miłości i z potrzebą miłości. Od ilości i jakości uczuć we wczesnym dzieciństwie zależy rozwój całej osobowości człowieka. Rodzice żywią dzieci fizycznie, ale często zapominają o „żywieniu psychicznym”, budowaniu poczucia własnej wartości. Dzieci potrzebują nieprzerwanego ciągu pochwał, ciepła, zachęcania, uprzejmości i cierpliwości. Jeżeli macie z tym problem – pomyślcie i popracujcie nad poczuciem własnej wartości. Zacznijcie lubić i cenić siebie. Macie ogromny potencjał, a jest nią właśnie miłość, której nigdy nie jest i nie będzie za dużo. Codziennie mówcie swoim bliskim, a szczególnie dzieciom, że je kochacie.
Nie jest możliwe, żeby kochać za dużo!
Dzieci odpowiadają tym samym i zrozumcie, że to uczucie bezwarunkowe, nigdy nie związane z postępowaniem, a tylko dlatego, że są. Dzieci są MIŁOŚCIĄ – nawet wtedy kiedy psocą potrzebują miłości. Obejmowanie, przytulanie, dotyk to elementy niezwykle ważne, a wręcz niezbędne do rozwoju malucha:
4 uściski dla przetrwania
8 dla zdrowia
12 dla rozwoju
To prosta i skuteczna recepta na doskonały rozwój dziecka. Bardzo często, choć sama dawno przestałam być dzieckiem, stosuję tę terapię – to pozwala mi czuć się kochaną i bezpieczną.
W moim domu stosujemy wyznawanie miłości od zawsze. Mówimy to patrząc w oczy, piszemy na karteczkach do śniadania, wysyłamy wiadomości na dzień dobry.
Pamiętajmy, że miłość daje siłę do życia i działania.
Za oknem deszcz, w domu ciepło, a w sercu najcieplej. Pozdrawiam z miłością wszystkie Nianie, Rodziców i Przyjaciół. A pogoda…..
Dzieci przede wszytskim potrzebują towarzyszącego im wsparcia. I akceptacji. Pełnej akceptacji. Akceptacji dla tego kim są, a nie kim powinny być
OdpowiedzUsuń