sobota, 8 października 2011

Pytania o nianię

Przepisy, interpretacje, analiza ustawy żłobkowej były ostatnio częstym tematem rozmów i analizy ekspertów. To miała być ustawa, pozwalająca na legalną pracę niań, bo ZUS będzie płaciło nasze dobre państwo.
Z pewnością to może rozwiązać problem legalnego zatrudnienia  osób bezrobotnych lub takich, którym brakuje kilka miesięcy do emerytury. To jednak budzi moje obawy, dotyczące kompetencji zatrudnianych osób. Ustawa z dnia 4 lutego2011 o opiece nad dziećmi do lat 3, rozdział 6, Art. 50. określa, że : „Nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę na podstawie umowy o świadczeniu usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanego dalej” umową uaktywniająca”. Tyle ustawa, teraz moje spostrzeżenia dotyczące jej interpretacji. Nianią może zostać każdy: pani z mięsnego, wujek, który pracował na budowie, ale zimą ma wolne i pani, która może robić wszystko, bo umie.  Rodzice mogą skorzystać z jednej z ofert, bo nie maja czasu szukać i sprawdzać wielu niań. Czy ktoś pomyślał o dzieciach? To one będą przedmiotem eksperymentów nieudanych wyborów rodziców. Dziecko do lat 3 ma najbardziej chłonny umysł, poznaje świat, oswaja się z emocjami, buduje zaplecze swojej osobowości i  pewności w działaniu w podejmowaniu decyzji. Poczucie bezpieczeństwa i więzi  z otoczeniem są bardzo ważne. Maluch poznaje język, buduje fundamenty swojego dorosłego życia. Ci, którzy budowali dom,  wiedza jak ważne są fundamenty  dla trwałości  i bezpieczeństwa  budynku. Przeczytałam kilka ogłoszeń osób szukających pracy jako niania: „mogę zająć się dzieckiem, ugotuję, posprzątam i w wolnej chwili wyprasuję.”I to wszystko? Może pani też dyrygować orkiestrą, bo to nie wymaga specjalnych  umiejętności, trzeba tylko machać patyczkiem. Od dzieci proszę  trzymać się z daleka!
Rodzice, Nianie obecne na rynku pracy i  wszystkie te, które chcą i mogą wykonywać ten zawód.
To pasja, profesjonalizm, doskonałe przygotowanie i odpowiedzialność za życie, zdrowie i rozwój dziecka. Wszyscy powinniśmy być odpowiedzialni za to,  co robimy, wtedy jesteśmy profesjonalistami, których rodzice poszukują dla swoich dzieci.  Do ustawy żłobkowej dopisuję aneks: ” Nianią może być osoba, która kocha i rozumie dzieci.  Jej wykształcenie jest zgodne lub ukierunkowane na pracę z dziećmi, ukończyła kursy przygotowujące do pracy z dziećmi, szkolenie medyczne i poradzi sobie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Jest pełna miłości i zrozumienia dla potrzeb dziecka. Kultura osobista i zachowanie są nienaganne”.
Taka NIANIA  może zastąpić rodziców, którzy spokojnie pójdą do pracy.

Niania Dzidzia 

1 komentarz:

  1. Nie znalazłam adresu email, a skoro pytałaś o kurs na kartkę z okienkiem, to odsyłam tu: http://pracowniawycinanki.blogspot.com/2011/09/kartka-z-okienkiem-kursik.html

    OdpowiedzUsuń

Skomentuj...